Imunita je v tomto čase skloňovaná ve všech pádech. Obranyschopnost našeho těla je skutečně zásadní. Silný imunitní systém odolává, když se setká s nebezpečnými viry nebo bakteriemi. A případná onemocnění u lidí, jejichž přirozená obranyschopnost těla je v dobré kondici, probíhají často daleko mírněji a s kratší dobou rekonvalescence.
Imunita znamená oddělovat „své“ od „cizího“, z čehož plyne, že pokud ji člověk má, jeho tělo má schopnost si s tím „cizím“ poradit.
Zdravá střeva i naše psychika
Naše tělo je z velké části tvořeno mikroorganismy, jejichž poměr má zásadní vliv na to, jak jsme zdraví. Tento „koktejl“ bakterií je významný v našich střevech a říká se mu střevní mikrobiom. A právě kondice střevního mirkobiomu je přímou úměrou k naší imunitě. A nejen imunitě, ale i psychické pohodě. Dá se tedy říci, že zdravá střeva jsou podstatná, až zásadní pro celkový stav a zdraví organismu, i to, jak se každý den cítíme.
S tím souvisí jednoznačně strava a naše psychika. Obojí má velký vliv. A když přihlédneme k funkcím střev, díky kterým vstřebáváme živiny do svého těla a zajišťují také odstranění „odpadu“ z našeho těla, pak jejich nefunknčnost pro naše tělo znamená nedostatečnou výživu. K tomu v nás zůstává „odpad“, který je pomaleji nebo špatně zpracován a vyloučen.
Se stravou souvisí i pitný režim a zkrátka vše, co svými ústy pozřemě a trávicímu systému pošleme ke zpracování. Ze všeho má naše tělo využívat energii nezbytnou pro každý den, pro regeneraci a správnou funkci a kondici všech orgánů.
Dali byste do dieselu benzín?
Určitě ne. A stejně musíme pohlížet i na naše těla. Ano, auto po natankování špatného paliva skorem nikam nedojede, ale naše těla, jejichž základním účelem je přežití, jsou vytrvalejší a takové „zadření motoru“ se u nich projevuje pozvolna. Bohužel však často s platností rčení o žábě ve vodě, kterou zahříváte tak, že to zprvu žába necítí, ale později, když si uvědomí, že už je voda horká, už nemůže vyskočit.
Nejsme žáby
Ano, nejsme žáby, ale lidé s vědomím a vše, co každý den děláme, děláme pro své „přežití“. A právě uvědomění je klíčem k tomu, abychom mohli na své síle a imunitě pracovat. A pokud se teď Vaše pomyslná voda v hrnci již přihříva, tak právě vědomí a uvědomění by melo zavelit: „Vyskoč! Než se bude vařit.“
Co je důležité pro silnou imunitu?
- strava a pitný režim
- dostatek pohybu
- dýchání (především jak dýcháme a co dýcháme)
- naše mysl
Strava a doplňky stravy
Bohužel dnes již chléb není chlebem, který býval dříve. Většina průmyslově zpracovaných potravin je dochucena tak, aby uspokojila naše receptory, toužící po „jedech“, na nichž jsme již závislí. Tyto potraviny jsou plné cukru, barviv, stabilizátorů a dalších látek, o jejichž původu a způsobu výroby, když si přečtete, už je nikdy nesníte. Ale mají geniální schopnost – umí uspokojit právě naše receptory a dávají jim takové blaho, že si v přívalu té falešné euforie ani nevšimneme, že bez nich nemůžeme být. A z toho vede jediná cesta. Správná strava a především uvědomění. Protože naše vědomí je daleko silnější, než hlas nenasystných receptorů (které nás uvrhají do stínu závislosti na potravinách, asi jako na tabáku, alkoholu a drogách).
A protože i v případě, kdy se rozhodneme jíst potraviny minimálně průmyslově upravené, narážíme často na fakt, v jakých podmínkách rostlina vyrůstala a čím byla zvířata krmena (a celkově i jak žila), objevily se na trhu doplňky stravy. Jsou to produkty, které dodají našemu tělu dobře vyvážený poměr živin, který mu nejsme běžnou stravou schopni dodat, ale pro jeho správné fungování je potřebujeme. A nejen pro běžné fungování, ale také pro dodání takových živin, díky kterým se naše tělo vyrovná s letitými nánosy jedů a také s dopady moderní společnosti, kam rozhodně patří stres, kvalita vzduchu, který dýcháme a právě zmíněné potraviny.
Neznamená to, že doplňky nahradí stravu, ale dají Vám to, co Vaše tělo potřebuje. V době nemoci, v době rekonvalescence i pro běžný den, tedy jako prevence. Protože už v dávných dobách byl lékař císaře úspěšný jen ve chvíli, kdy císař neonemocněl…
Více o tématu střevního mikrobiomu a o tom, jak ovlivňuje nejen naši váhu, ale i zdraví a náladu, se můžete dočíst v knize „Zdravá střeva“ (autoři Justin a Erica Sonnenburg).