Imunita je v tomto čase skloňovaná vo všetkých pádoch. Obrannyschopnosť nášho tela je skutočne zásadný. Silný imunitný systém odolává, keď sa stretne s nebezpečnými vírusmi alebo baktériami. A prípadné ochorenia u ľudí, ktorých prirodzená obrannyschopnosť tela je v dobrej kondícii, prebiehajú často ďaleko miernejšie a s kratším časom rekonvalescencie.
Imunita znamená oddeľovať „svoje“ od „cudzieho“, z čoho plynie, že pokiaľ ju človek má, jeho telo má schopnosť si s tým „cudzím“ poradiť.
Zdravé črevá i naša psychika
Naše telo je z veľkej časti tvorené mikroorganizmami, ktorých pomer má zásadný vplyv na to, ako sme zdraví. Tento „koktejl“ bakterií je významný v našich črevách a hovorí sa mu črevný mikrobióm. A práve kondícia črevného mirkobiómu je priamou úmerou k našej imunite. A nielen imunite, ale i psychickej pohode. Môžeme povedať, že zdravé črevá sú podstatné, až zásadné pre celkový stav a zdravie organizmu, i to, ako sa každý deň cítíme.
S tým súvisí jednoznačne strava a naša psychika. Oboje má veľký vplyv. A keď prihliadneme k funkciám čriev, vďaka ktorým vstrebávame živiny do svojho tela a zaišťujú tiež odstránenie „odpadu“ z nášho tela, potom ich nefunknčnosť pre naše telo znamená nedostatečnú výživu. K tomu v nás zostáva „odpad“, ktorý je pomalšie alebo zle spracovaný a vylúčený.
So stravou súvisí i pitný režim a skrátka všetko, čo svojimi ústami príjmeme a tráviacemu systému pošleme k spracovaniu. Zo všetkého má naše telo využívať energiu potrebnú pre každý deň, pre regeneráciu a správnu funkciu a kondíciu všetkých orgánov.
Dali by ste dieslu benzín?
Určite nie. A rovnako musíme pozerať i na naše tela. Áno, auto po natankovaní zlého paliva skoro nikam nedôjede, ale naše telá, ktorých základným účelom je prežitie, sú vytrvalejšie a také „zadretie motoru“ sa u nich prejavuje pozvoľna. Bohužiaľ však často s platnosťou príslovia o žabe vo vode, ktorú zahrievate tak, že to najprv žaba necíti, ale neskôr, keď si uvedomí, že už je voda horúca, už nemôže vyskočiť.
Nie sme žaby
Ano, nie sme žaby, ale ľudia s vedomím a všetko, čo každý deň robíme, robíme pre svoje „prežitie“. A práve uvedomenie je kľúčom k tomu, aby sme mohli na svojej sile a imunite pracovať. A pokiaľ sa teraz Vaša pomyselná voda v hrnci už prihrieva, tak práve vedomie a uvedomenie by malo zaveliť: „Vyskoč! Než sa bude variť.“
Čo je dôležité pre silnú imunitu?
- Strava a pitný režim
- Dostatok pohybu
- Dýchanie ( predovšetkým čo dýchame a ako dýchame)
- Naša myseľ
Strava a doplnky stravy
Bohužiaľ dnes už chlieb nie je chlebom, ktorý bol skôr. Väčšina priemyslovo spracovaných potravín je dochutená tak, aby uspokojila naše receptory, túžiace po „jedoch“, na ktorých sme už závislí. Tieto potraviny sú plné cukru, farbív, stabilizátorov a ďalších látok, o ktorých pôvodu a spôsobu výroby, keď si prečítate, už je nikdy nezjete. Ale majú geniálnu schopnosť – vedia uspokojiť práve naše receptory a dávajú im takú blaženosť, že si v prívale tej falošnej eufórie ani nevšimneme, že bez nich nemôžeme byť. A z toho vedie jediná cesta. Správna strava a predevšetkým uvedomenie. Pretože naše vedomie je ďaleko silnejšie, než hlas nenásytných receptorov (ktoré nás vrhajú do tieňa závislosti na potravinách, asi ako na tabaku, alkohole a drogách).
A pretože i v prípade, kedy sa rozhodneme jesť potraviny minimálne priemyslovo upravené, narážame často na fakt, v akých podmienkach rastlina vyrastala a čím boli zvierata kŕmené (a celkovo ako žili), objavili sa na trhu doplnky stravy. Sú to produkty, ktoré dodajú nášmu telu dobre vyvážený pomer živín, ktoré mu nie sme bežnou stravou schopný dodať, ale pre jeho správne fungovanie ich potrebujeme. A nielen pre bežné fungovanie, ale tiež pro dodanie takých živín, vďaka ktorým sa naše telo vyrovná s dlhoročnými nánosmi jedov a tiež s dopadmi modernej spoločnosti, kam rozhodne paríí stres, kvalita vzduchu, ktorý dýcháme a práve zmienené potraviny.
Neznamená to, že doplnky nahradia stravu, ale dajú Vám to, čo Vaše telo potrebuje. V čase choroby, v čase rekonvalescencie i pre běžný deň, teda ako prevencia. Pretože už v dávnych časoch bol lekár cisára úspešný len vo chvíli, kedy císar neochorel…
Viac o téme črevného mikrobiómu a o tom, ako oplyvňuje nielen našu váhu, ale i zdravie a náladu, sa môžete dočítať v knihe „Zdravé črevá“ (autori Justin a Erica Sonnenburg).