Zbavte se bolestí krční páteře prostřednictvím několika jednoduchých cviků!


V současné koronavirové době je čím dál více těch, kteří pracují z domova. Tzv. Homeoffice, celodenní sezení u počítače, nedostatek pohybu, ale také špatná matrace či poloha ve spánku mohou být spojeny právě s bolestmi páteře. Bolesti či blokace krční páteře tak patří mezi nejčastější důvody návštěv ordinací praktických lékařů a fyzioterapeutů. Máme pro vás několik tipů, jak krční páteři zajistí okamžitou úlevu.

 Proč bolí krční páteř?

Za bolestmi krční páteře stojí často nadměrné přetěžování v důsledku např. sedavého zaměstnání, sedavého životní stylu, málo nebo žádného aktivního pohybu, špatného držení těla, hlavy a ramen aj. Bolesti a ztuhlost v oblasti šíje je také častá pro ty, kteří prosedí několik hodin u počítače. To, zda nás krční páteř bude bolet, jsme schopni ovlivnit naštěstí i my sami. Důležité je dbát zejména na prevenci a vyvarovat se jejího nadměrného zatěžování.

 

Pozor na polohu při spánku

Za bolesti krční páteře je ale mnohdy zodpovědná i nevhodná poloha při spánku, především poloha na břiše. Usínáme-li v poloze na břiše, hlavu máme vždy nakloněnou na jednu či druhou stranu. Po usnutí dojde k poklesu svalového napětí svalů krku, které udržují zakřivení páteře. Po poklesu svalů dojde k zalomení hlavy a ráno se probouzíme s typickou bolestí za krkem. Krční páteři ale neprospívá ani spaní na vysokých polštářích, a proto i zde platí ono známé všeho s mírou.

Jak ulevit krční páteři

Ulevit ztuhlé a bolavé krční páteři lze několika způsoby. My vám přinášíme několik cviků, které vám zajistí úlevu. Ale pozor, při dlouhodobých a častých problémech je vždy nutné konzultovat zdravotní stav s lékařem, který doporučí fyzioterapeuta. Jako první pomoc lze využít sestavu cviků, které je nutné provádět pomalu a správně u nich dýchat. Důležitá je také poloha při cvičení, kdy sedíme nejčastěji na židli, vzpřímeně, ramena se snažíme tlačit dolů, hlavu vytahujeme v ose páteře. Pokud nebudeme dbát na správnou polohu při cvičení, bolavé krční páteři neprospějeme. Aby bylo cvičení účinné, je třeba ho provádět každý den, v rámci prevence i poté, co bolesti vymizí.

 Cvik č. 1

Jsme ve výchozí pozici a pomalu otáčíme hlavu s výdechem k jedné a poté zase k druhé straně. Opakujeme 10x a poté následuje chvilka odpočinku.

Cvik č. 2

Sedíme ve výchozí poloze a jednou rukou uchopíme hlavu na protilehlém spánku. S nádechem rukou tlačíme proti hlavě a hlavou proti ruce a vydržíme 10 vteřin. S výdechem na chvíli uvolníme a zopakujeme na druhou stranu.

Cvik č. 3

Opět sedíme ve výchozí pozici a děláme hlavou polokroužky od jednoho ramene k druhému a zpět.

Cvik č. 4

Výchozí pozice, provedeme záklon hlavy a s pohledem upřeným nahoru s ní pomalu otáčíme ze strany na stranu.

Babské tipy na blokaci páteře

Suché teplo je při blokaci krční páteře oblíbeným pomocníkem již od nepaměti. Bolavý krk zabalte do teplé, ale nikoliv horké šály nebo pleny. Vhodné jsou také různé prohřívací masti s obsahem esenciálních olejů, např. meduňky, rozmarýnu nebo levandule, které jsou běžně prodejné v lékárnách.  Podle babských rad je doporučeno konzumovat pokrmy se zahřívacími potravinami, např. s kurkumou, zázvorem či skořicí. Chybět by neměla ani jemná masáž šíje, avšak v takové poloze, která je příjemná a dokážete v ní bolavé svaly uvolnit.

 

Základem prevence je kvalitní matrace

K nejdůležitějším doporučením, jak se zbavit nebo předejít problémům s krční páteří, je správná volba kvalitní matrace, a zejména správně zvolená její tvrdost. Tvrdost matrace volte podle vaší váhy a polohy během spánku. Lidé s vyšší tělesnou hmotností by měli volit tvrdší matraci, lidé s nižší váhou matraci měkčí, stejně tak jako lidé spící převážně na boku. Pro ty, kteří preferují spánek na břiše, je doporučována tvrdší matrace. Nejlépe však uděláte, vyzkoušíte-li si matraci přímo v obchodě, protože vám matrace musí být příjemná. Vhodné jsou také anatomické polštáře, které jsou nejčastěji vyráběny z paměťové pěny a zajišťují tak tělu tu správnou polohu při spánku, a navíc přispívají k uvolnění krční páteře.

Vitamíny a minerály

Ke zdraví svalů, kloubů a kostí lze přispět také užíváním doplňků stravy s obsahem vitamínů a minerálů. Minerály jsou anorganické látky nezbytné pro lidské buňky a různé životní procesy – od tvorby kostí a zubů po normální trávicí funkční systém. Komplex 35 minerálů a stopových prvků obsahuje doplněk stravy jedinečného složení, to je Mineracell. MineraCell je bohatý na minerály získané z jedinečného kamene z Paraguayské džungle. Obsahuje směs zemních minerálů (Zinek, Chrom, Molybden, Vápník, Železo, Draslík, Křemík, Sodík, Fosfor, Mangan, Měď, Nikl, Kobalt, Bór, Hořčík, Vanad, Jód, Síra, Selen, Lithium, Rubidium, Cín, Ruthenium, Rhodium, Stříbro, Iridium, Indium, Platina, Barium, Organický uhlík, Dusík, Gallium, Lanthanum, Samarium, Wolfram, Korálový vápník). Všechny produkty Diamond Immunity jsou dostupné v našem e-shopu.

https://www.fyzioklinika.cz/navody-na-cviceni-vse/boli-me/krk-a-sije/cviky-pri-bolestech-krku-a-sije
https://www.bezhladoveni.cz/jak-uvolnit-ztuhlou-krcni-pater/

Komentáře jsou vypnuty